DĚTSKÝ KLUB ŠÁRYNKA

NOVINKA!

Náš Dětský klub Šárynka bude od příštího školního roku 2022/23 fungovat jako druhá třída lesní mateřské školy.

JAK TO U NÁS FUNGUJE?

Dětský klub Šárynka jsme založili jako jeden z prvních u nás už v roce 2009. Postupně spolu s dalšími podobnými inspiroval v Čechách vznik desítek zařízení fungujících na principu lesní školky. Základní filozofie se od začátku nezměnila. Poskytujeme celodenní péči dětem ve věku od 3 do 6 let venku v přírodě. Nejméně 80 % času – od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin trávíme v lese nebo na zahradě. Od jara do zimy, za každého počasí. Díky pobytu v přírodě se naše děti vyvíjejí po všech stránkách přirozeně a harmonicky. Důležité je, že mají možnost získat s řadou jevů přímou zkušenost a poznávají tak svět nejen rozumově, ale i všemi smysly. Rádi pracujeme s pozitivní motivací a zakládáme si na rozvíjení sociálních kompetencí. Samozřejmostí je u nás bezpečnost a individuální přístup. Proto je v obou třídách každý den maximálně 16 dětí, které mají na starost dva sehraní průvodci. Děti mohou klub navštěvovat dva, tři nebo pět dní v týdnu.

DEN V DĚTSKÉM KLUBU

Den v lesním klubu plyne skoro stejně jako v klasické školce. Jen se místo na hodiny díváme víc na slunce. Ráno paní učitelky (kterým se u nás říká průvodci) většinou nezačínají zapisováním do třídní knihy, ale zatápěním v kamnech. „Když se spolu potkáme, tak si ruce podáme…“, zpíváme společně a zdravíme se v ranním kruhu. Po svačince tu je chvilka tělocviku. Ale. Místo žíněnek drny trávy, místo míčků šišky, místo žebřin stromy, místo kladiny padlý kmen… A pak hned výtvarka – práce s hlínou, tedy vlastně blátem. V blátivé kuchyňce pečeme domácí dorty zdobené lučním kvítím (všichni si přidávají). Následuje hudební výchova: „Slyšíš datla, jak ťuká do stromu? A dokážeš to po něm zatleskat? A co kukačku, napodobíš? Ale pozor! Pro samé pískání, kukání a tleskání jsi málem zašlápl houbu! A chvilka přírodopisu: Víš, jak se ta houba jmenuje? A proč roste právě pod tímhle stromem? Dáme si ji k obědu?“ A tak to jde celé dopoledne. Otázky a odpovědi, dokud nemáš hlad jako slon. A pak už „Povídám, povídám pohádku, jak pes přeskočil hromádku.“ Konečně v jurtě, v teple ve spacáku… Rychle uštrikovat krátký sen a hurá zpátky na zahradu. Ještě se pohoupat než přijdou naši!

DOBRÉ CHUTNÁNÍ

Na dobrém jídle u nás záleží! Víme, které jídlo nám dodá sílu a energii a po kterém jenom zbytečně ztloustneme a zkazí se nám zuby. My si nemyslíme, že jídlo roste v regálech supermarketů. My si dokonce umíme skutečné jídlo sami vypěstovat! Čas od času na naší čtverečkové zahrádce vyraší pár ředkviček, rajčátka a okurky, které si pak dáme ke svačině. Aby nám bujně rostly, hnojíme je kompostem, který si vyrábíme z bioodpadu v bedýnkách postavených v rohu zahrady. Obědy pro nás s láskou a péčí připravují v bistru Inspirace, odkud nám je čerstvě uvařené (a ještě teplé) vozí až do školky.

ZÁZEMÍ

V době, kdy jsme Dětský klub Šárynka zakládali, sídlil v jurtě (a přilehlé maringotce), které dnes obývá Lesní školka Šárynka. Před dvěma lety, kdy vznikla další třída, jsme se přestěhovali do nově postavené světlé jurty o průměru 8 metrů s krásným altánem, díky němuž můžeme i za deště jíst i „pracovat“ u stolečku venku. Uvnitř se topí v litinových kamnech, máme tu tekoucí vodu i elektriku – zkrátka veškeré civilizační vymoženosti.

ZAHRADA

Naši část zahrady vymezuje hraniční strom – starý ořešák s improvizovaným posedem, odkud je přehled všude. Po celém území jsou rozeseté drobné ostrůvky zábavy a poučení. Tu blátivá kuchyňka, ve které se třeba učíme, jak správně naředit bláto na polévku. Tu houpací lano, díky němuž posilujeme paže a trénujeme rovnováhu. Tady záhonek, kde na jednotlivých čtverečcích rozeznáváme bylinky od květin a zeleniny. Tu otočný kompostér, u kterého se učíme, co je to bioodpad a kam patří, aby se reinkarnoval v kompost. Tady starý sad, kde stromy vypadají jako totemy a neunesou nic než lehkou ptačí budku. A tady zase hora štěpky, ze které se kouří (a odkud se dá třeba i v létě svištět na sáňkách). A všude kolem dokola – chlívky a chlívečky, ohrádky a kotce pro každé zvíře, co tu bydlí, obydlí – pro ovce, slepice, morčata, králíky, včely, psa i kočku. O všechny se staráme společně.

KOMUNITNÍ KONCEPT ŠKOLKY

Od samého začátku je náš klub založený na tom, že rodiče, průvodci a děti vytvářejí společenství. Dospělí se do chodu školky spontánně zapojují, protože jim jde o to, aby se tu jejich děti cítily jako doma. Jsou v každodenním kontaktu s průvodci, s nimiž otevřeně komunikují, aby se někde mezi domovem a Šárynkou neztratily důležité informace, které by měli průvodci o dětech vědět. Kromě toho, že nám dobrou komunikací rodiče usnadňují péči o děti, pomáhají nám i s řadou běžných prací (jako je například péče o králíky) a podílejí se také na přípravách a průběhu společných oslav, které se konají zhruba jednou měsíčně a odpovídají tradičním svátkům (např. sv. Michael, sv. Martin, Adventní spirála, Vynášení Morany, Jarmark apod.).

LIDÉ V ŠÁRYNCE

TÝM PRŮVODCŮ

Abychom zajistili bezpečnost a mohli dětem zároveň poskytnout dostatek volnosti a pořád tolik skloňovaný individuální přístup, pracujeme celý den ve dvou. Dva průvodci na šestnáct dětí, to je rozložení sil, které nám umožňuje dělat věci, o nichž se pedagogům v přeplněných třídách státních školek ani nezdá. Hlavním úkolem pedagogů ale rozhodně není jen „dohlížet“. U nás ve školce totiž nikdy není nic hotové, takže tu máme pořád spoustu práce. Společně s rodiči a dětmi se staráme o naše zázemí a zahradu, kde chováme zvířata a pěstujeme bylinky a zeleninu pro vlastní potřebu. Děti nás mohou při práci pozorovat a napodobovat. Vidí, jak pečujeme o společný prostor, o ně i o zvířata, a rády nám pomáhají. Vnímají, jak komunikujeme a spolupracujeme, a učí se to od nás. Od rána do večera, aniž by o tom věděly. Jsme tým čtyř průvodců, kteří se s písní na rtech starají o to, aby to u nás žilo a abychom se tu všichni dobře cítili!

CHCETE SE STÁT PRŮVODCEM NEBO U NÁS ABSOLVOVAT PRAXI?

Chcete rozšířit náš tým nebo se k nám přidat formou stáže? Podívejte se, zda-li aktuálně nehledáme někoho do našeho týmu na stránce Praxe a volná místa nebo neváhejte pro více informací kontaktovat Terezu Chalupovou.

ZAVÍRACÍ DNY

KDY V ŠÁRYNCE NEJSME?

Ve školním roce 2021/2022 bude DK Šárynka zavřený v tyto dny:

28. 9. 2021 – Den české státnosti
28. 10. 2021 – Vznik samostatného Československého státu
17. 11. 2021 – Den boje za svobodu a demokracii
23. 12. 2021 až 3. 1. 2022 – Vánoce
15. 4. 2022 – Velký pátek
18. 4. 2022 – Velikonoční pondělí

Za tyto ohlášené zavírací dny se školné nevrací, ani se za ně nemohou vybírat náhrady. V období od 1.7. do 31. 8. 2022 je provoz DK Šárynka přerušen. V tuto dobu je možné využít některý z nabízených letních příměstských táborů.

CENÍK

KOLIK TO STOJÍ?

Měsíční příspěvek je stanovený podle typu docházky. Ceník je platný od 1. dubna 2019.

Počet dníŠkolnéKauce
5 dní v týdnu (po–pá)10 545 Kč10 545 Kč
3 dny v týdnu (po–st)7 030 Kč7 030 Kč
2 dny v týdnu (čt–pá)5 170 Kč5 170 Kč

DOKUMENTY

NÁŠ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM A PROVOZNÍ ŘÁD

Školní vzdělávací program
Provozní řád
Příručka pro rodiče

KONTAKT

NA KOHO SE OBRÁTIT?

Blanka Kloudová
ředitelka Lesní mateřské školy Šárynka

blanka.kloudova@ekodomov.cz
 +420 739 403 049

Tomáš Hodek
předseda Ekodomova

 tomas.hodek@ekodomov.cz
 +420 603 425 958

JAK SE K NÁM DOSTANETE?

Mapu s popisem možných cest najdete zde.

Zřizovatel:

Ekodomov z. s.
V Podbabě 29 b/2602
160 00 Praha 6
IČO: 26664488

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!