LESNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLA ŠÁRYNKA

JAK TO U NÁS FUNGUJE?

Lesní mateřská škola Šárynka funguje od roku 2009, kdy se zakladatelé Kateřina a Tomáš Hodkovi rozhodli založit lesní školku, která bude poskytovat plnohodnotné předškolní vzdělávání. Vytvořili tak s odbornou pomocí, fyzickým přispěním rodičů a finanční pomocí SFŽP koncept lesní školky založený na klubové činnosti. Většinu dne děti tráví venku a jako zázemí jim slouží jurta. Pod hlavičkou spolku Ekodomov tak vznikl Dětský klub Šárynka, který se stal první čistě lesní školkou v ČR. Tento koncept se začal šířit po celé ČR a díky systematické práci ALMŠ byly po 7 letech lesní školky zařazeny do vzdělávací soustavy MŠMT. Šárynka tak v roce 2018 vstoupila do rejstříku škol a svoji klubovou činnost si podržela v nově zřízené druhé třídě. Od září 2022 jsou v rejstříku zařazené obě třídy a nesou společný název Lesní mateřská škola Šárynka.

Základní filozofie školky se od začátku nezměnila: Namísto učebny nám ke vzdělávání slouží zahrada a les, kde s dětmi trávíme nejméně 80 % času, a to za každého počasí. Do školky přijímáme děti ve věku od 3 do 6 let, otevřeno máme od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin. Díky tomu, že většinu dne trávíme venku, mají naše děti možnost všestranně se rozvíjet, na čemž je založený i náš školní vzdělávací program, který zahrnuje vyváženou nabídku pohybových, poznávacích a kreativních činností. Abychom zajistili bezpečnost a individuální přístup, je každý den ve třídě maximálně 16 dětí, o které se po celou dobu starají dva zkušení pedagogové – průvodci. Nabízíme možnost dvoudenní, třídenní nebo pětidenní docházky. Hlavní důraz klademe na systematickou práci se stabilní skupinou dětí, uplatňujeme principy waldorfské, lesní a intuitivní pedagogiky a opíráme se o Rámcový vzdělávací program MŠMT. V květnu 2021 jsme splnili Standardy kvality LMŠ a od Asociace lesních mateřských škol jsme tak získali certifikaci, která rodičům i dětem zaručuje, že u nás ve školce všechno běží přesně tak, jak má.

DEN V LESNÍ ŠKOLCE

Rytmus dění ve školce sleduje proměňující se fáze dne i střídání ročních období. Orientaci v čase nám usnadňují každodenní rituály. Běh roku ozvláštňují tradiční svátky, na něž se s dětmi připravujeme během všedních dnů, abychom je pak prožili s rodiči při společných slavnostech. Den se otevírá ranním kruhem, ve kterém nová básnička nebo písnička předznamenává, na co si dnes budeme hrát. Po svačince někdy zůstáváme na zahradě, kde máme pořád spoustu práce: Vaříme v blátivé kuchyňce, stavíme na pískovišti, schováváme se ve vrbičkových doupatech nebo se staráme o zvířata a obděláváme naše čtverečkové zahrádky. Jindy si říkadlem odemkneme les a vydáme se na průzkum do jeho hlubin, kde objevujeme rostliny i zvířata a každý den pozorujeme, jak se příroda během roku mění. Před obědem nás čeká hraná pohádka, v níž vystupují kouzelné klacíky, čarovné šišky i mluvící kameny, zkrátka všechno, co je právě po ruce. A pak už se ozývá jenom cinkání lžic, to jak se hladoví a vyvětraní po dopolední práci s chutí pouštíme do jídla. Po obědě se některým z nás oči klíží, hlavně tehdy, když venku prší nebo fouká vítr, v kamnech praská dřevo a my odpočíváme při pohádce v teple maringotky. Po probuzení svačinka a rychle zpátky na zahradu, abychom si ještě stihli pohrát, než začnou přicházet rodiče!

DOBRÉ CHUTNÁNÍ

Na zdravém stravování u nás záleží! Kdo se pořádně nenají, nemá sílu, takže se nemůže učit lézt po stromech, ani skákat přes potok. Proto před sladkostmi a dalšími průmyslově zpracovanými potravinami dáváme přednost „skutečnému“ výživnému jídlu, po kterém rosteme (jako z jídla). Stravu pro nás s láskou a péčí připravují v bistru Inspirace, odkud nám ji čerstvě uvařenou (a ještě teplou) vozí až do školky.

ZÁZEMÍ

Obě skupiny dětí mají svoji vlastní jurtu a sociální zázemí. 

Menší jurta vypadá jako obří bílý žampión, který vyrostl v nejzazší části naší zahrady, a patří určitě k nejstarším podobným příbytkům v Čechách. V provozu je už víc než deset let. Útulné doupě zateplené ovčí vlnou prošlo během poslední doby několika úpravami: Získalo novou izolaci, čistý, čerstvě naimpregnovaný vnější plášť a stropní okno, díky němuž se vnitřní prostor pocitově výrazně zvětšil. Již řadu let nám dobře slouží také altán, ve kterém můžeme „na čerstvém vzduchu“ jíst i vyrábět „u stolečků“. K odpolednímu odpočinku používáme maringotku, kterou jsme nedávno zrekonstruovali a vybavili novými, účinnějšími kamínky.

Větší jurta je v provozu od roku 2019, kdy vznikla nová třída školky. Má průměr 8 metrů a přiléhá k ní krásný altán, díky němuž můžeme i za deště jíst i „pracovat“ u stolečku venku. Uvnitř se topí v litinových kamnech, máme tu tekoucí vodu i elektřinu – zkrátka veškeré civilizační vymoženosti.

ZAHRADA

Naše zázemí je situované do větší části zahrady. Co by kamenem dohodil odtud kvete louka, šumí les a bublá Šárecký potok. Prostor zahrady vytváříme od počátku v souladu se zásadami permakultury a postupně jej ve spolupráci s rodiči měníme a přizpůsobujeme svým představám a potřebám. K dispozici tu máme řadu herních prvků, které nám umožňují trávit čas na zahradě smysluplně. Díky čtverečkovým zahrádkám nebo kompostérům se můžeme podílet na zahradničení, kterému se tu věnují i dospělí, učíme se základy kompostování i pěstování. Pomáháme se starat o zvířata – ovce, slepice, morčata, králíky, včely, psa i kočku, která tu spolu s námi žijí. Nebo se věnujeme hře – například šplhání po stromech, houpání se, schovávání se ve vrbičkových tunelech nebo práci „s materiálem“ – s pískem, štěpkou nebo bahnem.

KOMUNITNÍ KONCEPT ŠKOLKY

Dětský klub Šárynka původně založilo několik rodin, které si přály pro své děti vytvořit prostředí lesní školky. Tento komunitní koncept se postupem času stal jedním z charakteristických rysů Šárynky a zdomácněl i v nově otevřené lesní školce. Ze skutečnosti, že se tu z rodičů, průvodců a dětí postupem času stává přirozené společenství, profitují všichni. Rodiče považují školku „za svou“ a spontánně se do jejího chodu zapojují, děti se tu cítí jako doma – v bezpečí a spokojené – a průvodci mohou díky nadstandardně dobré komunikaci s rodiči uplatňovat individuální a empatický přístup k dětem. V praktické rovině nám rodiče pomáhají s řadou běžných prací (jako je například péče o králíky) a pravidelně se podílejí na přípravách a průběhu společných oslav, které se konají zhruba jednou měsíčně a odpovídají tradičním svátkům (např. sv. Michael, sv. Martin, Adventní spirála, Vynášení Morany, Jarmark apod.).

„Lituji, že jsem do takové školky nemohla sama chodit. Místo, kde děti neodkládám jen proto, abych mohla jít pracovat, ale kde jsem přesvědčená, že ačkoli zde tráví čas bez rodičů, tak je zcela plnohodnotný.”

maminka Dory (6 let) a Mikuláše (5 let)

LIDÉ V ŠÁRYNCE

TÝM PRŮVODCŮ

Abychom zajistili bezpečnost a mohli dětem zároveň poskytnout dostatek volnosti a pořád tolik skloňovaný individuální přístup, pracujeme celý den ve dvou. Dva průvodci na šestnáct dětí, to je rozložení sil, které nám umožňuje dělat věci, o nichž se pedagogům v přeplněných třídách státních školek ani nezdá. Hlavním úkolem pedagogů ale rozhodně není jen „dohlížet“. U nás ve školce totiž nikdy není nic hotové, takže tu máme pořád spoustu práce. Společně s rodiči a dětmi se staráme o naše zázemí a zahradu, kde chováme zvířata a pěstujeme bylinky a zeleninu pro vlastní potřebu. Děti nás mohou při práci pozorovat a napodobovat. Vidí, jak pečujeme o společný prostor, o ně i o zvířata, a rády nám pomáhají. Vnímají, jak komunikujeme a spolupracujeme, a učí se to od nás. Od rána do večera, aniž by o tom věděly. Jsme tým čtyř průvodců, kteří se s písní na rtech starají o to, aby to u nás žilo a abychom se tu všichni dobře cítili!

„V Šárynce jsme nadmíru spokojeni. Kromě toho, že jsou děti na čerstvém vzduchu a v kontaktu s přírodou, což je podle nás samo o sobě velkou hodnotou, jsme také rádi za skvělý přístup průvodců. Obdivujeme jejich citlivé naladění, vhled do dětské duše, a přitom schopnost děti směrovat jak ve vztazích, tak i v „praktických“ oblastech, jako je samostatnost, dovednosti nebo znalosti. Oba naši kluci chodí do Šárynky moc rádi.“

maminka Cyrila (5 let) a Vašíka (3 roky)

ZAVÍRACÍ DNY

KDY V ŠÁRYNCE NEJSME?

Ve školním roce 2023/2024 bude LMŠ Šárynka zavřena v tyto dny:

28. 9. 2023 (čtvrtek) – Den české státnosti
17. 11. 2023 (pátek) – Den boje za svobodu a demokracii
22. 12. 2023 až 2. 1. 2024 – Vánoce
29. 3. 2024 (pátek) – Velký pátek
1. 4. 2024 (pondělí) – Velikonoční pondělí
1.5.2024 (středa) – Svátek práce
8.5.2024 (středa) – Den vítězství

Za tyto ohlášené zavírací dny se školné nevrací, ani se za ně nemohou vybírat náhrady.

V období od 1.7. až 31. 8. 2024 je provoz LMŠ Šárynka přerušen. V tuto dobu je
možné využít některý z nabízených letních příměstských táborů.

CENÍK

KOLIK TO STOJÍ?

Měsíční příspěvek je stanovený podle typu docházky. Ceník je platný od 1. září 2024.

Počet dníŠkolnéKauce
5 dní v týdnu (po–pá)10 545 Kč10 545 Kč
3 dny v týdnu (po–st)7 030 Kč7 030 Kč
2 dny v týdnu (čt–pá)5 170 Kč5 170 Kč

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!