LESNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLA ŠÁRYNKA

JAK TO U NÁS FUNGUJE?

Lesní mateřská škola Šárynka vznikla v roce 2018 jako mladší sestra stejnojmenného Dětského klubu. Ten jsme založili jako jeden z prvních u nás už v roce 2009 a inspirovali jsme tak nejen vznik desítek podobných zařízení, ale i založení Asociace lesních mateřských škol, která prosadila, že od roku 2017 mohou lesní školky vstupovat do rejstříku MŠMT a poskytovat tak dětem plnohodnotné předškolní vzdělávání. Do školského rejstříku Šárynka vstoupila v září 2019. Základní filozofie (klubu i školky) se od začátku nezměnila: Namísto učebny nám ke vzdělávání slouží zahrada a les, kde s dětmi trávíme nejméně 80 % času, a to za každého počasí. Do školky přijímáme děti ve věku od 3 do 6 let, otevřeno máme od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin. Díky tomu, že většinu dne trávíme venku, mají naše děti možnost rozvíjet se všestranně, na čemž je založený i náš školní vzdělávací program, který zahrnuje vyváženou nabídku pohybových, poznávacích a kreativních činností. Abychom zajistili bezpečnost a individuální přístup, je každý den ve třídě maximálně 16 dětí, o které se po celou dobu starají dva zkušení pedagogové – průvodci. Nabízíme možnost dvoudenní, třídenní nebo pětidenní docházky. Hlavní důraz klademe na systematickou práci se stabilní skupinou dětí, uplatňujeme principy waldorfské, lesní a intuitivní pedagogiky a opíráme se o Rámcový vzdělávací program MŠMT. V květnu 2021 jsme splnili Standardy kvality LMŠ a od Asociace lesních mateřských škol jsme tak získali certifikaci, která rodičům i dětem zaručuje, že u nás ve školce všechno běží přesně tak, jak má.

DEN V LESNÍ ŠKOLCE

Rytmus dění ve školce sleduje proměňující se fáze dne i střídání ročních období. Orientaci v čase nám usnadňují každodenní rituály. Běh roku ozvláštňují tradiční svátky, na něž se s dětmi připravujeme během všedních dnů, abychom je pak prožili s rodiči při společných slavnostech. Den se otevírá ranním kruhem, ve kterém nová básnička nebo písnička předznamenává, na co si dnes budeme hrát. Po svačince někdy zůstáváme na zahradě, kde máme pořád spoustu práce: Vaříme v blátivé kuchyňce, stavíme na pískovišti, schováváme se ve vrbičkových doupatech nebo se staráme o zvířata a obděláváme naše čtverečkové zahrádky. Jindy si říkadlem odemkneme les a vydáme se na průzkum do jeho hlubin, kde objevujeme rostliny i zvířata a každý den pozorujeme, jak se příroda během roku mění. Před obědem nás čeká hraná pohádka, v níž vystupují kouzelné klacíky, čarovné šišky i mluvící kameny, zkrátka všechno, co je právě po ruce. A pak už se ozývá jenom cinkání lžic, to jak se hladoví a vyvětraní po dopolední práci s chutí pouštíme do jídla. Po obědě se některým z nás oči klíží, hlavně tehdy, když venku prší nebo fouká vítr, v kamnech praská dřevo a my odpočíváme při pohádce v teple maringotky. Po probuzení svačinka a rychle zpátky na zahradu, abychom si ještě stihli pohrát, než začnou přicházet rodiče!

DOBRÉ CHUTNÁNÍ

Na zdravém stravování u nás záleží! Kdo se pořádně nenají, nemá sílu, takže se nemůže učit lézt po stromech, ani skákat přes potok. Proto před sladkostmi a dalšími průmyslově zpracovanými potravinami dáváme přednost „skutečnému“ výživnému jídlu, po kterém rosteme (jako z jídla). Stravu pro nás s láskou a péčí připravují v bistru Inspirace, odkud nám ji čerstvě uvařenou (a ještě teplou) vozí až do školky.

ZÁZEMÍ

V menší ze dvou jurt sídlí naše školka. Jurta vypadá jako obří bílý žampión, který vyrostl v nejzazší části naší zahrady, a patří určitě k nejstarším podobným příbytkům v Čechách. V provozu je už víc než deset let. Útulné doupě zateplené ovčí vlnou prošlo během poslední doby několika úpravami: Získalo novou izolaci, čistý, čerstvě naimpregnovaný vnější plášť a stropní okno, díky němuž se vnitřní prostor pocitově výrazně zvětšil. Již řadu let nám dobře slouží také altán, ve kterém můžeme „na čerstvém vzduchu“ jíst i vyrábět „u stolečků“. K odpolednímu odpočinku používáme maringotku, kterou jsme nedávno zrekonstruovali a vybavili novými, účinnějšími kamínky.

ZAHRADA

Naše zázemí je situované do větší části zahrady. Co by kamenem dohodil odtud kvete louka, šumí les a bublá Šárecký potok. Prostor zahrady vytváříme od počátku v souladu se zásadami permakultury a postupně jej ve spolupráci s rodiči měníme a přizpůsobujeme svým představám a potřebám. K dispozici tu máme řadu herních prvků, které nám umožňují trávit čas na zahradě smysluplně. Díky čtverečkovým zahrádkám nebo kompostérům se můžeme podílet na zahradničení, kterému se tu věnují i dospělí, učíme se základy kompostování i pěstování. Pomáháme se starat o zvířata – ovce, slepice, morčata, králíky, včely, psa i kočku, která tu spolu s námi žijí. Nebo se věnujeme hře – například šplhání po stromech, houpání se, schovávání se ve vrbičkových tunelech nebo práci „s materiálem“ – s pískem, štěpkou nebo bahnem.

KOMUNITNÍ KONCEPT ŠKOLKY

Dětský klub Šárynka původně založilo několik rodin, které si přály pro své děti vytvořit prostředí lesní školky. Tento komunitní koncept se postupem času stal jedním z charakteristických rysů Šárynky a zdomácněl i v nově otevřené lesní školce. Ze skutečnosti, že se tu z rodičů, průvodců a dětí postupem času stává přirozené společenství, profitují všichni. Rodiče považují školku „za svou“ a spontánně se do jejího chodu zapojují, děti se tu cítí jako doma – v bezpečí a spokojené – a průvodci mohou díky nadstandardně dobré komunikaci s rodiči uplatňovat individuální a empatický přístup k dětem. V praktické rovině nám rodiče pomáhají s řadou běžných prací (jako je například péče o králíky) a pravidelně se podílejí na přípravách a průběhu společných oslav, které se konají zhruba jednou měsíčně a odpovídají tradičním svátkům (např. sv. Michael, sv. Martin, Adventní spirála, Vynášení Morany, Jarmark apod.).

„Lituji, že jsem do takové školky nemohla sama chodit. Místo, kde děti neodkládám jen proto, abych mohla jít pracovat, ale kde jsem přesvědčená, že ačkoli zde tráví čas bez rodičů, tak je zcela plnohodnotný.”

maminka Dory (6 let) a Mikuláše (5 let)

LIDÉ V ŠÁRYNCE

TÝM PRŮVODCŮ

Abychom zajistili bezpečnost a mohli dětem zároveň poskytnout dostatek volnosti a pořád tolik skloňovaný individuální přístup, pracujeme celý den ve dvou. Dva průvodci na šestnáct dětí, to je rozložení sil, které nám umožňuje dělat věci, o nichž se pedagogům v přeplněných třídách státních školek ani nezdá. Hlavním úkolem pedagogů ale rozhodně není jen „dohlížet“. U nás ve školce totiž nikdy není nic hotové, takže tu máme pořád spoustu práce. Společně s rodiči a dětmi se staráme o naše zázemí a zahradu, kde chováme zvířata a pěstujeme bylinky a zeleninu pro vlastní potřebu. Děti nás mohou při práci pozorovat a napodobovat. Vidí, jak pečujeme o společný prostor, o ně i o zvířata, a rády nám pomáhají. Vnímají, jak komunikujeme a spolupracujeme, a učí se to od nás. Od rána do večera, aniž by o tom věděly. Jsme tým čtyř průvodců, kteří se s písní na rtech starají o to, aby to u nás žilo a abychom se tu všichni dobře cítili!

„V Šárynce jsme nadmíru spokojeni. Kromě toho, že jsou děti na čerstvém vzduchu a v kontaktu s přírodou, což je podle nás samo o sobě velkou hodnotou, jsme také rádi za skvělý přístup průvodců. Obdivujeme jejich citlivé naladění, vhled do dětské duše, a přitom schopnost děti směrovat jak ve vztazích, tak i v „praktických“ oblastech, jako je samostatnost, dovednosti nebo znalosti. Oba naši kluci chodí do Šárynky moc rádi.“

maminka Cyrila (5 let) a Vašíka (3 roky)

Chcete se stát PRŮVODCEM NEBO U NÁS ABSOLVOVAT PRAXI?

Chcete rozšířit náš tým nebo se k nám přidat formou stáže? Podívejte se, zda-li aktuálně nehledáme někoho do našeho týmu na stránce Praxe a volná místa nebo neváhejte pro více informací kontaktovat Janu Valentinovou.

ZÁPISY A DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

PŘIJĎTE SE K NÁM PODÍVAT!

Na jaře 2022 bude vypsán termín dne otevřených dveří a zápis do Lesní mateřské školy Šárynka, sledujte prosím tyto stránky nebo náš facebook Šárynka.

ZAVÍRACÍ DNY

KDY V ŠÁRYNCE NEJSME?

Ve školním roce 2021/2022 bude LMŠ Šárynka zavřena v tyto dny:

28. 9. 2021 – Den české státnosti
28. 10. 2021 – Vznik samostatného Československého státu
17. 11. 2021 – Den boje za svobodu a demokracii
23. 12. 2021 až 3. 1. 2022 – Vánoce
15. 4. 2022 – Velký pátek
18. 4. 2022 – Velikonoční pondělí

Za tyto ohlášené zavírací dny se školné nevrací, ani se za ně nemohou vybírat náhrady.

V období od 1.7. až 31. 8. 2022 je provoz LMŠ Šárynka přerušen. V tuto dobu je
možné využít některý z nabízených letních příměstských táborů.

CENÍK

KOLIK TO STOJÍ?

Měsíční příspěvek je stanovený podle typu docházky. Ceník je platný od 1. dubna 2019.

Počet dníŠkolnéKauce
5 dní v týdnu (po–pá)9 480 Kč9 480 Kč
3 dny v týdnu (po–st)6 240 Kč6 240 Kč
2 dny v týdnu (čt–pá)4 420 Kč4 420 Kč

KONTAKT

NA KOHO SE OBRÁTIT?

Jana Valentinová
ředitelka LMŠ Šárynka

 jana.valentinova@ekodomov.cz
 +420 739 403 049

Tomáš Hodek
zřizovatel a ředitel ústavu LMŠ Šárynka a předseda Ekodomova

 tomas.hodek@ekodomov.cz
 +420 603 425 958

JAK SE K NÁM DOSTANETE?

Mapu s popisem možných cest najdete zde.

Lesní mateřská škola Šárynka, z.ú.
V Podbabě 29 b/2602
160 00 Praha 6
IČO: 07316364

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!